środa, 14 października 2015

"Po prostu bądź" Magdalena Witkiewicz [Recenzja książki]
"Po prostu bądź" to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier tej jesieni. Ta książka wzbudzała wiele emocji, zanim jeszcze pojawiła się na księgarnianych półkach. Dziś opowiem Wam, czy najnowsza powieść Magdaleny Witkiewicz jest warta tego całego czekania i czy ten szum wokół niej ma jakikolwiek sens.

Paulina pochodzi ze wsi. Jej rodzice planowali, że córka szybko skończy edukację 
i zostanie w domu, by poprowadzić z nimi gospodarkę. Niepokorna latorośl zdecydowała jednak inaczej, postanowiła iść na studia, a rozczarowani ojciec 
i matka praktycznie zerwali z nią kontakt. Dziewczyna sama musi utrzymać się w wielkim mieście i jednocześnie się uczyć. Jest ciężko, ale Paulina to mądra młoda kobieta i bardzo dobrze sobie radzi. Pewnego dnia poznaje Aleksandra - sporo starszego od siebie wykładowcę i to właśnie wtedy zaczyna się jej prawdziwe życie. Początkowo wszystko wygląda jak w pięknym śnie - para zakochuje się w sobie, zaczynają ze sobą mieszkać, w szybkim czasie stają się małżeństwem, a Paulina zachodzi w ciążę. Jest idealnie. Ale któregoś ranka nadchodzi tragiczna wiadomość i wszystko się zmienia... Bohaterka wpada w otchłań rozpaczy,
wydaje się, że nie ma już dla niej ratunku, ale wtedy ktoś proponuje jej dziwny układ. Ten pakt, który Paulina decyduje się zawrzeć niesie ze sobą konsekwencje, które zaważą na dalszym życiu dziewczyny.

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście, nie czytajcie tego, co jest napisane na tylnej okładce "Po prostu bądź", bo ten opis zdradza praktycznie wszystko. Ja po jego przeczytaniu już wiedziałam, jak potoczą się losy bohaterki i niestety, miałam rację praktycznie w stu procentach. To jedyny minus tej książki.

Magdalena Witkiewicz po raz kolejny już stworzyła piękną historię, którą nie tylko przyjemnie się czyta, ale która niesie w swej treści wiele mądrych rad. Ta książka to nie jest zwykły romans, to opowieść o tym, jak kruche jest ludzkie życie i jak bardzo nieprzewidywalny jest los. Dziś jecie z kimś kolację, śmiejecie się, oglądacie film, 
a jutro po Waszym towarzyszu nie ma już śladu. Najgorsze, że się nie pożegnaliście, nie powiedzieliście ostatniego "kocham", nie przytuliliście i już nie ma na to żadnej szansy, bo czasu nie da się cofnąć.
"Po prostu bądź" to poruszająca historia o miłości, stracie i o życiu po tej stracie. 
Ta opowieść niesie ze sobą olbrzymi ładunek emocjonalny podany przez Autorkę w bardzo przystępnej językowo formie. Książka zdecydowanie warta przeczytania i posiadania w swojej własnej biblioteczce.

Wiem, że według wielu osób ta powieść jest najlepszą w dorobku Magdaleny Witkiewicz. Ja twierdzę, że książka jest bardzo dobra, ale koronę królowej nadal nosi dla mnie "Pierwsza na liście".
Nie zmienia to jednak faktu, że "Po prostu bądź" trzeba przeczytać i zapoznać się 
z tą magiczną historią.

Moja ocena:
8/10

3 komentarze:

  1. Niewątpliwie przeczytam, autorki poznałam dopiero ,,Pierwszą na liście" oraz ,,Zamek z piasku" - mam chęć na kolejne jej dzieła.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla mnie to najlepsza książka autorki. Wyzwoliła we mnie wiele emocji!!!

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za Twoją wizytę! Będzie mi miło, jeżeli zostawisz w komentarzu jakiś ślad po sobie :)