piątek, 20 lutego 2015

Niepokojąco prawdopodobny scenariusz "Blackout" Marc Elsberg Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jakby to było, gdyby nagle zabrakło prądu ? Nie na dzień, ale na kilkanaście dni. I do tego w całej Europie. W środku zimy.


Nawet jeżeli się zastanawialiście, wierzcie mi, wiele konsekwencji braku elektryczności nawet nie przeszło Wam przez myśl. Wiadomo: nie ma wody w łazience, nie ma światła,ogrzewania, telewizji, internetu,benzyny. Tak jest w ciągu pierwszych kilku dni. Wciągu kilku następnych  zaczyna brakować jedzenia, wody do picia, leków, towarów w sklepach, gotówki w bankach... Zaczyna się anarchia. Brak łączności z resztą świata, samozwańcze rządy silniejszych, grabieże       i napady...aż wreszcie niebezpieczne usterki. W elektrowniach atomowych. Najgorsze, że to nie jest zwykła awaria - to atak terrorystyczny ! Strach jeży włosy na głowie, a najbardziej przerażający jest fakt, że to bardzo realny scenariusz.

"Blackout" to powieść - cegła. Prawie 800 stron ciągłych wydarzeń, błyskawiczny rollercoaster, który prowadzi ludzkość ku zagładzie. Książka, która uświadamia Czytelnikowi jak ważna w dzisiejszym świecie jest elektryczność. Gdy zdarza się awaria prądu, czuję się jakby trochę zagubiona, nie potrafię znaleźć sobie miejsca, brakuje czegoś ważnego, czegoś czego znaczenia do tej pory nie byłam świadoma tak mocno. 

Marc Elsberg opowiada nam historię, która choćby jutro może wydarzyć się naprawdę i będziemy tak samo bezradni jak bohaterowie powieści. 
Książka napisana jest bardzo przyjemnym językiem, krótkie rozdziały sprawiają, że czyta się ją szybko ( jak na 800 stron !) i lekko, a lektura jest prawdziwą rozrywką. Całej powieści smaczku dodają wyraziści bohaterowie - haker, który natrafia na ślad terrorystów, oraz wścibska dziennikarka, która z jakiegoś powodu ciągle kojarzy mi się z Lisbeth Salander. 

"Blackout" to pozycja obowiązkowa ! Dynamiczna, trzymająca    
w napięciu, bardzo współczesna i przerażająca !

To warto przeczytać !

Moja ocena:
9/10


3 komentarze:

  1. Przerażające, aż ciarki przechodzą ! Chętnie przeczytam, tym bardziej że akcja pędzi jak szalona ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wow! Zainteresowałaś mnie tą książką! Jak tylko nazbieram pieniędzy (bieda ;-;), to lecę do księgarni! :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam tą książkę w domu i tylko czekam aż mama skończy czytać żeby się do niej "dobrać" ;)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za Twoją wizytę! Będzie mi miło, jeżeli zostawisz w komentarzu jakiś ślad po sobie :)