środa, 23 lipca 2014

Studium rodziny po stracie "Zatoka o północy" Diane Chamberlain
 "Zatoka o północy" jest drugą książką autorstwa Diane Chamberlain, jaką miałam okazję przeczytać 
i muszę przyznać, że ten tytuł sprawił, że z zapałem sięgnę po kolejne powieści pisarki.
  Bohaterki powieści to trzy dojrzałe panie : Lucy i Julie - siostry, oraz Maria - matka. Kobiety są jednocześnie narratorkami książki z własnymi subiektywnymi obserwacjami tragicznych wakacji, dzięki czemu Czytelnik może dokładnie poznać smutną historię rodzin Bauerów i Chapmanów.  Latem, 1962 roku podczas wakacyjnego pobytu w domku nad zatoką zostaje zamordowana najstarsza siostra Lucy i Julie - Isabel. Wydarzenie to wstrząsnęło całą ich rodziną i położyło cień na dalsze życie wszystkich bohaterów. Człowiek, który jest uważany za winnego niemal od razu ląduje w więzieniu, jednak Julie do dziś nie jest przekonana, czy to właśnie on jest mordercą jej siostry. Kobieta cierpi podwójnie: nie ma pewności, czy właściwa osoba została ukarana za zbrodnię zabójstwa, a do tego od czterdziestu lat na jej sercu leży ogromne poczucie winy za śmierć siostry - to kłamstwo dwunastoletniej wówczas dziewczynki sprawiło, że tej feralnej nocy Izzy znalazła się nad zatoką, gdzie zginęła... Jednak jak się okazuje, Maria - matka dziewcząt również wiele ukrywa... Pewnego dnia zostaje ujawniony list, w którym dawny chłopak Isabel twierdzi, że mordercą Izzy nie była osoba, która została skazana. List uruchamia potężną lawinę wspomnień, żalu, cierpienia, ale też wreszcie oczyszczenia.
 Ciężko określić jakim gatunkiem literackim jest "Zatoka o północy" - powiedzmy, że jest to powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Najważniejsze jednak według mnie jest w tej książce studium rodziny, która próbuje normalnie  żyć po stracie jednego z jej członków. W "Zatoce o północy" Czytelnik znajdzie przekrój rodziny Bauerów aż od samych jej korzeni. Mogłoby się wydawać,
 że historia zaczęła się feralnego sierpniowego wieczoru, jednak tak naprawdę przyczyna całego zdarzenia jest umiejscowiona wiele, wiele lat wcześniej, kiedy nikt nie był w stanie przewidzieć jakie skutki będą miały ówczesne wydarzenia.
Książka została wydana pod patronatem Klubu Kobiety To Czytają, jednak nie jest to powieść tylko dla kobiet. To nie jest jedna z lekkich, babskich historii ( po które z lubością czasami sięgam), to tytuł, który rozbrzmiewa w Czytelniku długo po przeczytaniu ostatniego zdania. Każdy z Was będzie się zapewne zastanawiał, co by było, gdyby to w jego rodzinie zdarzyła się taka tragedia. Chamberlain w sprytny i zawoalowany sposób uczy doceniać to, co mamy; kochać swoją rodzinę i cieszyć się każdą chwilą, bo jeden moment może zmienić wszystko.
"Zatoka o północy" to jedna z najlepszych powieści, które w tym roku miałam okazję przeczytać - niebanalna, mądra i pełna cennych wskazówek. Polecam Wam serdecznie, naprawdę warto !
Moja ocena :
            10/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za Twoją wizytę! Będzie mi miło, jeżeli zostawisz w komentarzu jakiś ślad po sobie :)